איך אפשר לוודא אחידות בעוגיות?

עוגיות, ביסקוויטים הם מצרך מבוקש, אך גם מצרך שדורש בקרת איכות בהיבטים רבים בטרם נארז ומגיע אלינו לצלחת.
אנחנו רוכשים חפיסת עוגיות וכמו כל מאכל אנחנו מתחילים לאכול כבר עם העיניים.
כמו כל לקוח, גם אנחנו מצפים שהן תהיינה אפויות במידה הנכונה, בצבע הנכון, שהטעם שלהן יהיה אחיד כמו שאנחנו רגילים, שלא יהיו סדוקות, שלא יהיו שבורות ושכמות העוגיות באריזה תהיה נכונה וכיו”ב.
כל המאפיינים הללו נבדקים באמצעות מערכות ויז’ן פשוטות למדי ומורכבות ביותר, תלוי מה רוצים באמת לבדוק.

פתרונות ראיה אוטומטיים והדמיות תלת ודו מימד

הצרכנים ממשיכים לצפות לאיכות גבוהה. מי שקונה חבילת ביסקוויטים רוצה גודל, משקל ואיכות עקביים של כל ביסקוויט בודד.
המטרה העיקרית של יצרן העוגיות היא לייצר תוך רווח כלכלי, להיות חכם במשאבים ובאריזה.

כיום, תוכנת ההדמיה מתקדמת וכלי ההדמיה התלת ממדיים והדו ממדיים מאפשרים טכניקות ראייה ומדידה, שלא היו אפשריות לפני כן.

במאמר הנוכחי נציג מספר אפשרויות להדמיה ומדידה על עוגיות, כמובן שההדמיות רלוונטיות לשלל ענפים נוספים כמו אגרוטק, פארמה, תעשיה, בטחון ועוד.

בדיקת 3600 עוגיות בדקה באמצעי ויז'ן

אחת מיצרניות הביסקוויטים המובילות זוכה לפתרון ראייה אוטומטי שהטמענו בקוו הייצור של הביסקוויטים והעוגיות. המערכת הינה נירוסטה בהתאם לתקני תעשיית המזון.

אחד הדברים החשובים שעלו – זמן תגובה מהיר מאוד ואמין שמתריע על הפרעות בתהליך הייצור באמצעות נתונים ולמידה מניסיון מהעבר.

בנוסף שימוש בצלמות במטרה למדוד את הגודל ולבקר את המשקל של הביסקוויטים בזמן של תהליך הייצור.

בפס הייצור 30 שורות של ביסקוויטים מבושלים העוברים מתחת למסוע נע ובמשך הזמן הזה נערכות בדיקות שונות. סך הכל – בדיקות של 3600 עוגיות לדקה.

המטרה – להבטיח שכל הביסקוויטים באותו הגובה והמשקל

התהליך הופך למורכב יותר, כאשר בהמשך קוו הייצור לוקחים שני ביסקוויטים והופכים אותם לביסקוויט כריך, כשביניהם מילוי.

המטרה בתהליך הניטור והמדידה: להבטיח שכל "כריך ביסקוויט" שווה בגובה ובמשקל.
נדרשת מדידה של כל ביסקוויט בכדי לחשב כמה מילוי נדרש על מנת להביא את "כריך הביסקוויט"’ לגובה הנכון. המילוי של הכריך הינו יקר בהשוואה לעלויות ביסקוויטים ולכן הרעיון היה למזער בזבוז משאבים ביצירת ‘"כריך ביסקוויט" ולתכנן את הגובה והמשקל הרצוי.
גודל הביסקוויט נשלט בקלות על ידי משקל של חומרי גלם ולחצים שיוצר דף הבצק המקורי.

איך מנטרים עוגיות באמצעות מערכות ויז'ן?

הפתרון מורכב משלוש מצלמות המשמשות לתפיסת תמונות של הביסקוויטים מלמעלה ותוכנת הדמיה HALCON אשר מנתחת את התמונה בכדי למדוד את האורך והרוחב ולוודא אם הביסקוויט הוא בגודל הנכון.

מצלמה רביעית משמשת במצב סריקה חלקי לקצבים גבוהים יותר, ותופסת פרופיל קו לייזר של תוכנת ההדמיה.
התוכנה בונה תמונה תלת ממדית ומקבלת מדידות גובה מדויקות.

באמצעות הליך זה, ניתן להשיג דיוק של ± 0.17 מ”מ לגבי מדידת האורך, ± 0.17 מ”מ לגבי מדידת הרוחב ו- ± 0.17 מ”מ לגבי העובי.
החזית המותאמת אישית של התוכנה משלבת תצוגת גודל ממוצע למדידה ב 100 השורות האחרונות. נתונים סטטיסטיים אלה נשמרים על פי זמן ותאריך לארבע שנים כדי לספק את דרישות האיתור של הלקוחות. המפעיל יכול לבחור בקלות מהתפריט הנפתח להחלפת מוצרים. כל המידע הזה זמין בתצוגה כפולה של המסך, שנמצאת במרחק של 100 מטרים משם לצורך ניטור על ידי מהנדס.

איך מנטרים עוגיות באמצעות מערכות ויז'ן?

 

עד כאן על בדיקה של גדלים פיסיים של עוגיות אך ישנם פרמטרים מסובכים יותר שרצוי וניתן לבדוק בעוגיות.

איך מודדים ומפקחים על הרכבי מזון באמצעות מערכות ויז'ן?

במוצרי עוגיות רבים גם ההרכב חשוב. ההרכב היחסי של מספר מרכיבי העוגייה או החטיף. הדבר חשוב לא רק ללקוח אלא גם ליצרן על מנת לדייק בעלויות החטיפים התלויים בהרכבם היחסי. למשל בחטיפים כגון אלה:

במוצרי עוגיות רבים גם ההרכב חשוב. ההרכב היחסי של מספר מרכיבי העוגייה או החטיף. הדבר חשוב לא רק ללקוח אלא גם ליצרן על מנת לדייק בעלויות החטיפים התלויים בהרכבם היחסי. למשל בחטיפים כגון אלה:

הדמיה ויזואלית מול בדיקת מעבדה

קיימות מספר שיטות טכנולוגיות לפיקוח על איכות תהליכי ייצור המזון. למרבה הצער, הרבה מהן דורשות ניתוח מעבדה, שהוא עתיר עבודה ועשוי להיות איטי מאוד, הניתוח עשוי להימשך שעות או ימים או שבועות ממדידת דגימת המזון ועד לקבלת תוצאת הניתוח. כמו כן, הדגימה נהרסת לעיתים קרובות במהלך הבדיקה.

היתרונות של הדמיה Hyperspectral (HSI) משלבת ספקטרוסקופיה עם יכולת הדמיה

הדמיה Hyperspectral (HSI) משלבת ספקטרוסקופיה עם יכולת הדמיה. טכניקה זו מציעה אפשרות  לניתוח פיקסל של מזון מורכב או הטרוגני.

כטכניקת הדמיה, הדמיה ספקטרלית אינה מחייבת מגע עם המזון ואינה הורסת או מזהמת את הדגימה.
עם מודל כיול טוב, ניתן לספק את תוצאת הניתוח בזמן אמת.
למשל בהסתכלות על עוגייה ניתן ליישם גם הדמיה ספקטרלית לזיהוי רמת לחות במוצרים מרוכבים, אשר באופן מסורתי מאתגרים יותר ממוצרים של רכיב אחד. כמו בתמונה הבאה:

הדמיה Hyperspectral (HSI) משלבת ספקטרוסקופיה עם יכולת הדמיה. טכניקה זו מציעה אפשרות לניתוח פיקסל של מזון מורכב או הטרוגני.

ניתן לראות לא רק לחות בעוגיות וחטיפים אלא גם רמת שומן, רמת סוכר, מרכיבים שונים וכיו”ב כמו בתמונה הבאה:

ניתן לראות לא רק לחות בעוגיות וחטיפים אלא גם רמת שומן, רמת סוכר, מרכיבים שונים וכיו”ב כמו בתמונה הבאה:

שימוש בהדמיה ספקטרלית במדידת וניתוח צבעים

במקרים אחרים התבקשנו לאתר רמת אפיה של עוגיות / לחמניות. במקרה זה יש קשר ישיר בין רמת הצבע של המוצר לבין רמת האפייה שלו. קריאת צבע אינה דבר טריוויאלי אלא אם כן מודעים להשפעות התאורה הנכונה והניתוח הנכון של הצבע.
באסיו ויז’ן צברנו ניסיון רב בתחום זה. לעיתים ניתן לבצע זאת באמצעות מצלמות צבע רגילות אך במקרים רבים זה לא יספיק.
כדי להדגים כיצד ניתן להשתמש בהדמיה ספקטרלית במדידת וניתוח צבעים, מדדנו את צבע הלחמניות שכולן בילו זמן אחר בתנור. זמן האפייה במתכון היה 5-6 דקות. הלחמנייה הצבעונית הקלה ביותר נאפתה במשך 3 דקות, הלחמניות הבאות כל אחת מהדקה ארוכה מהקודמת. לכן, הלחמנייה הכהה ביותר והשרופה בבירור נאפתה במשך 8 דקות.

     

 

לאחר ניתוח התוצאות קיבלנו ניתוח פרמטרי צבע מדויקים המאפשרים הן להחזיר משוב בחוג סגור לקו הייצור והן לבקר בבקרת איכות על המוצרים שכבר נאפו. התוצאות נראות כך והן כולן מתקבלות במצב של ONLINE

 

שתף
Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Print

מאמרים בנושא

DragonFly המצלמה של Teledyne

Modular and Versatile  he Dragonfly S USB3 camera is designed to accelerate the inception stage of imaging application development which addresses the essential need of a modular, compact and lightweight camera for at scale manufacturing, volume based applications and multi camera systems. Compact and Lightweight Compact, lightweight design for handheld

קרא עוד »

האלפא של סוני

SONY ILX-LR1 The ILX-LR1 is a professional camera with a 61.0 effective megapixel, full-frame image sensor, interchangeable E-mount lenses, and full remote operation via the Sony Camera Remote SDK (Software Development Kit), designed specifically for industrial applications. Upgrade your drone pictures and videos with Sony’s advanced imaging technology. Transform your

קרא עוד »

מעבדה היפר ספקטראלית ניידת

מעבדה היפר ספקטראלית היא דבר מורכב בדרך כלל הדורש מלבד המחוש ההיפר ספקטראלי, גם ציוד היקפי לאיסוף נתונים, ביצוע חישובים, תיעוד, תצוגה וכיו"ב. מה הן המגבלות בבדיקות היפר ספקטראליות בשטח? עד היום אחת מהמגבלות לביצוע בדיקות היפר ספקטראליות בשטח היה הסרבול בהבאת הציוד לביצוע מדידות מסוג זה בשטח.כשאומרים ביצוע מדידות

קרא עוד »

שימוש במצלמות היפר-ספקטראליות בחקלאות חכמה

חברת פרוטספק מספקת פלטפורמה לניהול יבולי פירות לבתי אריזה מרמת המטע ועד לשיווק. חברת FruitSpec עושה שימוש במצלמות FX-10 של חברת SPECIM על מנת לאפשר לחקלאים לקבל החלטות טובות יותר הקשורות לניהול היבול שלהן בעזרת נתונים מדויקים כבר בתחילת העונה. החלטות לוגיסטיקה, שיווק ואגרונומיה יכולות להתבסס כעת על אומדני תשואה

קרא עוד »

איך אפשר לוודא אחידות בעוגיות?

עוגיות, ביסקוויטים הם מצרך מבוקש, אך גם מצרך שדורש בקרת איכות בהיבטים רבים בטרם נארז ומגיע אלינו לצלחת. אנחנו רוכשים חפיסת עוגיות וכמו כל מאכל אנחנו מתחילים לאכול כבר עם העיניים. כמו כל לקוח, גם אנחנו מצפים שהן תהיינה אפויות במידה הנכונה, בצבע הנכון, שהטעם שלהן יהיה אחיד כמו שאנחנו

קרא עוד »

הדמיה ב UV – שפע אינפורמציה שאיננו מודעים אליה!

מעבר לגבולות האור הנראה, שפע של אינפורמציה הנסתרת מעיננו אך ניתנת להדמיה באמצעות מצלמות חדשות של חברת Ximea המיוצגת בארץ על ידי חברת AsioVision. פס רחב מ-10 ננומטר עד 400 ננומטר מסתיר דברים שהעין האנושית לא יכולה לראות. על ידי המרת סימנים, נוזלים או כתמים בלתי נראים אחרת לצבעים הנראים

קרא עוד »

מערכת ייחודית לניווט רובוט Cambrian Vision System

החלנו בשיווק, מכירה ומתן שירותי אינטגרציה מלאים למערכת חדישה וייחודית לניווט רובוט. המערכת משמשת למגוון גדול של אפליקציות בהן כפי שיוסבר וכן מתאימה למגוון גדול של הרובוטים המובילים בתעשייה כיום. Cambrian Vision System הינה מערכת המשלבת רובוטיקה ובינה מלאכותית, על מנת לייעל תהליכים רבים בקווי ייצור ולפשט את השימוש ברובוטיקה

קרא עוד »

בדיקת עובי יריעות וציפויים דקים על ידי הדמיה היפר-ספקטרלית

עובי הוא פרמטר איכותי מכריע ביריעות ובציפויים דקים. העובי וההומוגניות משפיעים מאוד על הפונקציונליות של היריעה/ציפוי והם זקוקים לניטור מדויק בזמן אמת תוך כדי תהליך ייצורן. טכניקות רנטגן וספקטרוסקופיה אופטית נמצאות בשימוש נרחב למטרה זו הן במערכות בדיקה שולחניות והן במערכות בדיקה אחרות.

קרא עוד »

איך מבדילים בין סוכר למלח?

בעין רגילה, ערימת גרגרי סוכר וערימת גרגרי מלח נראות ממש אותו הדבר. כיצד נבדיל ביניהן בלי לטעום? מדובר כאן ב סוגיה שפיצוחה נותן מענה לצורך אמיתי של תהליכי ייצור, מיון ואריזה תעשייתית במגוון תחומים. מתי זה נחוץ, אילו בעיות זה פותר ואיך עושים את זה?

קרא עוד »

לשיחת יעוץ

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!