מעבדה היפר ספקטראלית ניידת

מעבדה היפר ספקטראלית היא דבר מורכב בדרך כלל הדורש מלבד המחוש ההיפר ספקטראלי, גם ציוד היקפי לאיסוף נתונים, ביצוע חישובים, תיעוד, תצוגה וכיו"ב.

מה הן המגבלות בבדיקות היפר ספקטראליות בשטח?

עד היום אחת מהמגבלות לביצוע בדיקות היפר ספקטראליות בשטח היה הסרבול בהבאת הציוד לביצוע מדידות מסוג זה בשטח.
כשאומרים ביצוע מדידות בשטח, הכוונה די מגוונת. ביצוע המדידות נדרש לפעמים בשטחים חקלאיים מרוחקים, בתנאי סביבה לא נוחים, ברצפת ייצור, בחממות, בזירת פשע, במוזיאון ועוד רבים אחרים.

איך מעבדה ניידת מספקת פתרון לבדיקות בשטח?

באמצעות מוצר חדש הנקרא SPECIM IQ, ובאמצעות ניסיון רב שנרכש בחברת אסיו ויז'ן בתחום ההיפר ספקטראלי, אנחנו מאפשרים להפוך את המעבדה ההיפר ספקטראלית למעבדה ניידת איתה ניתן לבצע מדידות ואף להסיק מסקנות מיידיות בשטח כמעט בכל אתר וכל תנאי הסביבה.

מה כוללת מעבדה היפר ספקטראלית ניידת?

במעבדה ההיפר ספקטראלית הניידת ניתן למצוא את כל המרכיבים הנדרשים ממעבדה כזו:

 • מחוש ספקטראלי
 • מערכת מחשוב
 • יחידת סריקה
 • יחידת איסוף נתונים
 • תוכנה לאיסוף נתונים
 • תוכנה לעיבוד נתונים
 • יחידת זיכרון לתיעוד
 • יחידת תצוגה
 • אספקת מתחים באמצעות סוללות

באילו ממשקים ניתן להשתמש במעבדה ניידת?

מעבדה ניידת זו יכולה לשמש באינספור אפליקציות:
רפואהחקלאות, אמנות, חקר כדור הארץ, זירת פשע, חקר חומרים, מחזור, תעשיית המזון וכיו"ב.
אסיו ויז'ן צברה ניסיון רב בתחומים הנ"ל. באפשרותנו להציע שירותי מדידה וכן את הציוד המתאים ללקוחות עבור אפליקציה ספציפית.

להלן מספר דוגמאות לשימוש במעבדה ניידת:

בזירות פשע:

 בתעשיית המזון:
  

אמנות

בריאות

זירת פשע

תעשיית המזון

המעבדה הניידת פשוטה להפעלה

אחד מהיתרונות הבולטים של המעבדה הניידת הוא פשטות הפעלתה. השימוש בגדול מורכב מחמישה צעדים יחסית פשוטים.

 • התמקמות מול המטרה
 • הארה נכונה של המטרה
 • כיוון פונקציות בסיסיות במצלמה כגון מיקוד וזמן אינטגרציה
 • רכישת תמונה
 • פיענוח תוצאות

ברוב המקרים כמעט בכולם התוצאות ניתנות בו במקום וללא עיבוד מורכב כגון במערכות היפר-ספקטראליות אחרות.

פונקציות חשובות במעבדה הניידת

במקרים רבים המעבדה הניידת נדרשת לספק אינפורמציה מקושרת למקום. למשל מדידות רבות במהלך היום בשדה חקלאי. למשל בדיקות במספר זירות פשע וכדומה. לצורך כך המצלמה ניתנת לקישור לGPS והיא מנתרת בנוסף לאינפורמציה ההיפר ספקטראלית גם את המיקום בו נעשתה המדידה.
לצד האפשרות לעבוד עם SPECIM IQ כמעבדה ניידת, ניתן להרחיב "מעבדה ניידת" זו באמצעות חיבור למחשב נייד ושימוש בתוכנת IQ Studio software.
תוכנה זו מאפשרת: להפעיל את המעבדה הניידת בצורה קלה, לעבד את הנתונים באמצעות כוח עיבוד חזק יותר מזה של המצלמה עצמה אך מעבר לכך מאפשרת להפוך את המצלמה למצלמה חכמה.

איך מצלמה חכמה משפרת את ביצועי האנשים בשטח?

מצלמה היפר ספקטראלית חכמה הינה מצלמה שתוכנתה לאתר אנומליות מסוימות ולאחר שהמצלמה "אומנה" ללמוד אנומליות אלה, ניתן להפעילה באמצעות כוח אדם שאין לו כל מיומנות בטכנולוגיה ההיפר-ספקטראלית.

שתי דוגמאות להמחשה:
ניתן לזהות זיהומים ספציפיים במי ים או במי נחלים אשר לא ניתן להבחין בהם בעין רגילה. הם אינם בעלי מרקם או צבע מיוחד. על ידי לקיחת דגימה נלמד את המצלמה להבחין בחתימה ההיפר ספקטראלית של זיהום זה ובכל פעם שיופיע זיהום זה נצבע אותו בצבע כלשהו שיצביע על נוכחותו של הזיהום. מרגע זה והלאה ניתן לצייד במצלמה כל פקח ללא כל ניסיון והבנה כלשהי בטכנולוגיה היפר ספקטראלית והמצלמה כולל האפליקציה תזהה עבורו את האנומליה (הזיהום) אותו הוא יחפש.
דוגמא אחרת מתחום הזיהוי הפלילי. מאחר ולדם שלנו יש חתימה היפר ספקטראלית ידועה, ניתן להפריד בין כתמי דם לבין כל כתם אחר בזירת הפשע. גם אם כתמי דם אלה כבר אינם נראים ככתמי דם. לאחר לימוד של המצלמה כיצד נראה כתם דם מבחינה ספקטראלית, אפשרי לצייד במצלמה כזו כל חוקר שבמבט מהיר יזהה את כתמי הדם בזירה.
אלו הן רק שתי דוגמאות מיני רבות ולעיתים איננו יודעים אפילו אם ניתן לזהות באמצעות חתימות היפר ספקטראליות אנומליות אותן אנחנו מחפשים. אך אין ספק ששווה להתנסות ולבדוק מאחר ולכל החומרים בטבע יכולת להחזיר בצורה ספקטראלית שונה את האור הפוגע בהם.

אין ספק שהמעבדה הניידת החבויה בתוך מצלמת ה SPECIM IQ מרחיבה לעין שיעור את יכולת הראיה של הפרטים השונים בעולמנו.

 
שתף
Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Print

מאמרים בנושא

DragonFly המצלמה של Teledyne

Modular and Versatile  he Dragonfly S USB3 camera is designed to accelerate the inception stage of imaging application development which addresses the essential need of a modular, compact and lightweight camera for at scale manufacturing, volume based applications and multi camera systems. Compact and Lightweight Compact, lightweight design for handheld

קרא עוד »

האלפא של סוני

SONY ILX-LR1 The ILX-LR1 is a professional camera with a 61.0 effective megapixel, full-frame image sensor, interchangeable E-mount lenses, and full remote operation via the Sony Camera Remote SDK (Software Development Kit), designed specifically for industrial applications. Upgrade your drone pictures and videos with Sony’s advanced imaging technology. Transform your

קרא עוד »

מעבדה היפר ספקטראלית ניידת

מעבדה היפר ספקטראלית היא דבר מורכב בדרך כלל הדורש מלבד המחוש ההיפר ספקטראלי, גם ציוד היקפי לאיסוף נתונים, ביצוע חישובים, תיעוד, תצוגה וכיו"ב. מה הן המגבלות בבדיקות היפר ספקטראליות בשטח? עד היום אחת מהמגבלות לביצוע בדיקות היפר ספקטראליות בשטח היה הסרבול בהבאת הציוד לביצוע מדידות מסוג זה בשטח.כשאומרים ביצוע מדידות

קרא עוד »

שימוש במצלמות היפר-ספקטראליות בחקלאות חכמה

חברת פרוטספק מספקת פלטפורמה לניהול יבולי פירות לבתי אריזה מרמת המטע ועד לשיווק. חברת FruitSpec עושה שימוש במצלמות FX-10 של חברת SPECIM על מנת לאפשר לחקלאים לקבל החלטות טובות יותר הקשורות לניהול היבול שלהן בעזרת נתונים מדויקים כבר בתחילת העונה. החלטות לוגיסטיקה, שיווק ואגרונומיה יכולות להתבסס כעת על אומדני תשואה

קרא עוד »

איך אפשר לוודא אחידות בעוגיות?

עוגיות, ביסקוויטים הם מצרך מבוקש, אך גם מצרך שדורש בקרת איכות בהיבטים רבים בטרם נארז ומגיע אלינו לצלחת. אנחנו רוכשים חפיסת עוגיות וכמו כל מאכל אנחנו מתחילים לאכול כבר עם העיניים. כמו כל לקוח, גם אנחנו מצפים שהן תהיינה אפויות במידה הנכונה, בצבע הנכון, שהטעם שלהן יהיה אחיד כמו שאנחנו

קרא עוד »

הדמיה ב UV – שפע אינפורמציה שאיננו מודעים אליה!

מעבר לגבולות האור הנראה, שפע של אינפורמציה הנסתרת מעיננו אך ניתנת להדמיה באמצעות מצלמות חדשות של חברת Ximea המיוצגת בארץ על ידי חברת AsioVision. פס רחב מ-10 ננומטר עד 400 ננומטר מסתיר דברים שהעין האנושית לא יכולה לראות. על ידי המרת סימנים, נוזלים או כתמים בלתי נראים אחרת לצבעים הנראים

קרא עוד »

מערכת ייחודית לניווט רובוט Cambrian Vision System

החלנו בשיווק, מכירה ומתן שירותי אינטגרציה מלאים למערכת חדישה וייחודית לניווט רובוט. המערכת משמשת למגוון גדול של אפליקציות בהן כפי שיוסבר וכן מתאימה למגוון גדול של הרובוטים המובילים בתעשייה כיום. Cambrian Vision System הינה מערכת המשלבת רובוטיקה ובינה מלאכותית, על מנת לייעל תהליכים רבים בקווי ייצור ולפשט את השימוש ברובוטיקה

קרא עוד »

בדיקת עובי יריעות וציפויים דקים על ידי הדמיה היפר-ספקטרלית

עובי הוא פרמטר איכותי מכריע ביריעות ובציפויים דקים. העובי וההומוגניות משפיעים מאוד על הפונקציונליות של היריעה/ציפוי והם זקוקים לניטור מדויק בזמן אמת תוך כדי תהליך ייצורן. טכניקות רנטגן וספקטרוסקופיה אופטית נמצאות בשימוש נרחב למטרה זו הן במערכות בדיקה שולחניות והן במערכות בדיקה אחרות.

קרא עוד »

איך מבדילים בין סוכר למלח?

בעין רגילה, ערימת גרגרי סוכר וערימת גרגרי מלח נראות ממש אותו הדבר. כיצד נבדיל ביניהן בלי לטעום? מדובר כאן ב סוגיה שפיצוחה נותן מענה לצורך אמיתי של תהליכי ייצור, מיון ואריזה תעשייתית במגוון תחומים. מתי זה נחוץ, אילו בעיות זה פותר ואיך עושים את זה?

קרא עוד »

לשיחת יעוץ

השאירו פרטים ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם!